Lokalizacja i mapy

   Gmina Piątek leży w województwie łódzkim na skrzyżowaniu drogi nr 702 Łódź - Piątek - Kutno z drogą nr 703 Łęczyca - Piątek - Łowicz. Obszar gminy pokryty jest gęstą siecią dróg o nawierzchni bitumicznej. Przez gminę Piątek przebiega odcinek autostrady A1 z węzłem Piątek.Zdjęcie  Zdjęcie  Zdjęcie Zdjęcie  Zdjęcie

   Gmina Piątek zajmuje wschodnią część powiatu łęczyckiego. Obszar gminy od północy oparty jest na pradolinie warszawsko-berlińskiej. Na południu tereny gminy obejmują fragmenty płatów wysoczyzny, przeciętych dolinami rzek: Bzury, Maliny, Strugi i Moszczennicy.Zdjęcie
  Miejscowość Piątek położona jest w geometrycznym środku Polski, w widłach rzek Moszczennicy i Maliny.
Instytut Geodezji i Kartografii - określenie współrzędnych geograficznego środka Polski (173kB) pdf  
W dniu 8 sierpnia 1976 roku ustawiono na środku rynku w Piątku, w miejsce dotychczasowego dużego głazu pamiątkowego, konstrukcję metaloplastyczną z napisem: Piątek - geometryczny środek Polski.   

Korzenie miejscowości sięgają średniowiecza. Nazwa historyczna "Piątek" wywodzi się od cotygodniowego targu, odbywającego się właśnie w piątek.
Prawa miejskie Piątek otrzymał w 1339 roku, a stracił je w 1870 r. Głównym zajęciem mieszkańców była uprawa roli, a nieliczni zajmowali się rzemiosłem i handlem.

Współczesny Piątek jest rozległą osadą o miejskim charakterze zabudowy. Bardzo ładnie prezentuje się "Rynek" zamieniony na skwer oraz nowoczesny w formie budynek Urzędu Miejskiego.

1 stycznia 2020 roku Piątek odzyskał prawa miejskie - Akt nadania Statusu Miasta (130kB) pdf

Zdjęcie

Zdjęcie

Zdjęcie

Mapy:

Gmina Piątek (5934kB) jpg
Powiat Łęczycki (635kB) plik
Łowicka Grupa Rybacka (8052kB) jpg
Plan miasta (1562kB) jpg

metryczka


Wytworzył: Renata Lepalczyk (3 września 2004)
Opublikował: Filip Bartosiak (3 września 2004, 13:04:28)

Ostatnia zmiana: Jacek A. Michalski (31 sierpnia 2022, 11:36:31)
Zmieniono: aktualizacja

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 30048